Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vycházka s fotografováním historických objektů v Olomouci

20. 7. 2020

Vycházka s fotografováním historických objektů v Olomouci, červenec 2020

 

Na sobotu 18. července byla domluvena vycházka členů fotografické sekce VSMO po pamětihodnostech města Olomouce. Zasvěceným průvodcem byl dr. M. Tichák, předseda sekce Historická Olomouc. Sraz účastníků byl na Náměstí Republiky u kašny Tritonů. Tato kašna se původně nacházela na vyústění Ostružnické a Ztracené ulice. Její motiv byl inspirován kašnou na Navonském náměstí v Římě. Všechny domy v okolí byly původně církevním majetkem, byly to většinou kláštery, které byly za Josefa II. zrušeny a využity pro armádu.

Prohlídka pokračovala ulicí Křížkovského, kde se nacházely kanovnické domy, na některých jsou zachovány erby kanovníků. Zajímavou historii má i místo, kde se nachází budova filozofické fakulty. Na jejím místě stával nejstarší kostel v Olomouci – kostel Sv. Petra. Za ním byl pak špitál. Za Josefa II. byl kostel zbourán a špitál změněn na nemocnici. Po vzniku nové nemocnice na Nové Ulici byla na tomto místě postavena stávající budova fakulty, která sloužila jako ústav pro vzdělávání německých dívek – Elisabethinum.

Skupina fotografů došla k průčelí arcibiskupského paláce, který prošel během své existence přestavbou z původně strohé stavby do dnešní podoby. Bylo to reprezentativní sídlo, kde bývaly ubytovány vzácné návštěvy města Olomouce. Významnou událostí byla i volba olomouckého arcibiskupa pro korunovaci Marie Terezie. Na tomto místě byla fotografická vycházka pro dnešek ukončena.

Fotografie z této vycházky jsou na: rajce-logo.png

 

imgp7128-fj.jpg

 

Foto: J. Flusek

 

 

 

 

 

20-07-8656.jpg

 

 

 

Foto: E. Tylová

 

 

 

 

 

20-07-8801.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

arcibiskupsky-palac-v-desti-red25.jpg

 

 

 

 

 

Foto: D. Krajčí

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-arch-

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář