Jdi na obsah Jdi na menu
 


Z historie fotografické sekce VSMO

Stěžejním bodem činnosti fotografické sekce bylo zprostředkování kontaktu nejširší veřejnosti s fotografiemi na výstavách. Velmi často se její členové podíleli na těchto výstavách jako autoři, jindy zase organizační a brigádnickou prací, umožnili předvedení fotografii našich i zahraničních hostů. Z mnoha desítek instalovaných výstav je možno vzpomenout „Výstavu výtvarné fotografie severomoravského kraje“, „Celostátní výstavu 25 let života osvobozené vlasti“, tématické výstavy „Historicplakat-fotovsmo1987red.jpgká Olomouc“. „Období slunovratu“, „Vzpomínka na dovolenou“. „Svět drobných věcí“ a dále celou řadu členských výstav bez vymezení tématu. V zahraničí společně vystavovali členové fotografické sekce ve Francii a NSR. Každý rok připravovali také reprezentační soubor dvaceti fotografii, které přihlašovali do Turnovského mapového okruhu. V minulých letech se umístila fotografická sekce VSM vždy na některém z prvních míst v soutěži klubů a do Olomouce byly přivezeny také ceny ze soutěže jednotlivců.

Výčet společných úspěchů členů fotografické sekce by mohl ještě dlouho pokračovat a stejně obsažné by bylo zhodnocení jejich individuálních úspěchů na mnoha českých i zahraničních fotografických salonech i tematických soutěžích. Z těch nejznámějších jsou to fotografie Stiborovy, Vávrovy‚ Saparovy, Kytkovy, Kývalovy, Přečkovy, Birgusovy a dalších, které, každá ve své žánrové oblasti, přinesly něco nového do výtvarné fotografie a byly široce popularizovány ve fotografickém tisku. Je potěšitelné, že téměř každá celostátní výstava předváděla také fotografie olomouckých autorů, převážně členů fotografické sekce VSM.

Vyvrcholením individuální fotografické tvorby členů byly samostatné autorské výstavy. Milovníci výtvarné fotografie měli možnost zhlédnout takových výstav v Olomouci již několik. Nejprůkaznější jsou však společné výstavy všech členů, ve kterých se zrcadli široké tematické rozpětí jejich zájmů. Jsou důkazem toho, že i pod společnou korouhví si může jít každý autor svou cestou a rozvíjet své mistrovství v žánru jemu nejbližším.